Annsofie Gyllbäck fick ta emot stipendium från Sundbybergs stad

Vi på Objektfabriken tycker det är extra kul att våra engagerade konsulter uppmärksammas även utanför jobbet. Därför vill vi passa på att gratulera Annsofie Gyllbäck som på Nationaldagen fick ta emot Sundbybergs stads ungdomsledarstipendium 2017 för sitt arbete som ungdomsledare i Sundbybergs IK Skidor.

MOTIVERING
Annsofie är ledaren i Sunbybergs IK Skidor som verkligen brinner för de allra minsta skidåkarna, 6–9 åringarna – skidlek. Det är genom Annsofies engagemang för klubben och de yngre barnen som vi lyckats få klubbens barngrupp att växa. Annsofies sätt att se barnen, lyssna, leka fram kunskap och engagera sig i klubbens barn även utanför träningarna är föredömligt. Hon har tex på eget initiativ tagit med sig en ledsen liten skidåkare i spåren en lördag och fått honom att känna att det är roligt att åka skidor. Annsofie har också hjälpt till att rekrytera flera nya barn till klubben – tack vare sitt engagemang i kommunen som invånare och lärare. Annsofies genuina sätt att se barnen skapar förutsättningar för att få alla att trivas. 

Här kan du läsa mer

 

Annsofie står till vänster i bilden.

Annsofie står till vänster i bilden.